Otopark Zemin Kaplama

unica-b

Otopark Zemin Kaplama
Özellikle kamusal alanlarda çokça rastladığımız ve kullandığımız zemin kaplamaları artık genel ortalama insan profili tarafından bilinebilir hale gelmiştir. Bu zeminleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanıyor, yıpratıyor ve zamanı geldiğinde yeniliyoruz. Tüm bu trafik hareketliliği göz önünde alındığında ve günlük olarak yüzlerce aracın sürekli trafiğine dayanması gereken otoparklar söz konusu olduğunda, seçilen malzemelerin zorlu koşullara uygun olması gereklidir.

Çok katlı otoparklar için, yüksek nem ortamında olan bodrum katlarından, devamlı olarak sert hava koşullarına maruz kalabilecek en üst seviyedeki açık alanlara kadar her katın kendi özel kaplama gereksinimleri olabilir. Bu farklı etkilere maruz kalan çeşitli koşullara uyacak şekilde farklı kaplama malzemeleri belirlenebilir. UNİCA Otopark zemin alternatiflerinde geliştirmiş olduğu Epoksi ve Poliüretan sistemlerini müşterilerinin tercihine sunmaktadır.

Epoksi&PU Otopark Zemin Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?
Epoksi veya poliüretan bazlı otopark zemin kaplamaları

Epoksi & PU (poliüretan) otopark zemin kaplamaları, kapalı otopark zeminlerinde kullanılan endüstriyel zemin kaplama çeşitleridir. Epoksi, sıvı olarak uygulananan, sert, dayanıklı ve kimyasal olarak dirençli bir yüzey oluşturmak için bir sertleştirici ile kürlenen bir sistemdir. PU ise sıvı halde uygulanan ve eksiz, esnek, geçirimsiz bir yüzey oluşturan izosiyanat ve türevleri ile sertleşen bir polimer türüdür.

Epoksi ve PU otopark zemini döşeme işlemi tipik olarak aşağıdaki adımları içerir:

Hazırlık: Kaplamanın iyi yapışmasını sağlamak için beton yüzey temizlenmeli, onarılmalı ve düzeltilmelidir.

Astarlama: Kaplamanın daha iyi yapışmasına yardımcı olmak için yüzeye bir astar uygulanır.

Uygulama: Epoksi veya PU kaplama daha sonra bir rulo veya dişli çelik mala kullanılarak belli sistem katları halinde uygulanır.

Kurutma: Kaplama tamamen kurumaya bırakılır ve bu, koşullara bağlı olarak 16-24 saat sürebilir.

Sızdırmazlık: Opsiyonel olarak yüzeyi aşınma ve yıpranmaya karşı korumak için şeffaf bir son kat uygulanabilir.

Sonuç olarak Epoksi&PU otopark zemin kaplama sistemleri bir otopark ortamındaki yoğun yaya ve araç trafiğine dayanabilen, dayanıklı ve uzun ömürlü bir zemin kaplama çözümüdür.

Otopark Zemin Kaplama Fiyatları Neye Göre Değişir?
Epoksi&PU esaslı otopark zemin kaplamalarının fiyatlandırılması talep edilen sistem, kalınlık, doku gibi tercihlere bağlı olarak değişir. Bu konuda detaylı bilgi için lütfen projenizi ve taleplerinizi UNİCA satış ve teknik departmanımızla paylaşın.

Açık Otopark Zemin Kaplaması
Açık otoparkların epoksi kaplamalar ile kaplanması doğru değildir. Çünki Epoksi kaplamaların dış alanlarda UV dayanımı zayıf ve tebeşirlenme eğilimi gösterirler. Açık alan otopark zeminlerinde Epoksi Modifiye Akrilik zemin kaplamaları kullanmak en doğru seçenektir. Açık Alanlar Otopark zemin çözümleri için lütfen UNİCA teknik departmanı ile iletişime geçiniz.

Epoksi Otopark Zemin Kaplama
Kapalı alan otopark kaplamalarında epoksi esaslı sistemler en uygun çözümlerden biridir. Üstün mekanik ve kimyasal dayanım, tekstüre kaymazlık özelliği, uzun ömürlü ve estetik görünüm avantajları ile beklentileri fazlasıyla karşılayan çözüm önerileri arasındadır.

Otopark Zemini Poliüretan Döşeme
Poliüretan bazlı otopark zemin kaplama sistemleri tıpkı epoksi sistemlerde olduğu gibi zayıf UV dayanımı sebebiyle kapalı otoparklarda ideal sistemlerdir. Epoksi sistemlerden farklı olarak daha esnek yapıya sahiptir. Bu nedenle katlı otoparklarda daha performanslı sistemlerdir.