Fabrika Zemin Kaplama

unica-b

Fabrika Zemin Kaplama

Fabrika Zemin Kaplama Nedir?

Üretim tesisilerinin zeminlerini korumak ve işlevselliğini artırmak amaçlı, hazırlanan özel solüsyonlar ile zeminin kaplanması yöntemine fabrika zemin kaplama denilmektedir. Endüstriyel zeminler bulunduğu koşullar nedeni ile ağır makinelerin ve kimyasalların zorlu koşullarına maruz kalabilmektedir. İş yeri ve işçinin güvenliğini sağlayacak ve bu tür deformasyona yol açacak koşulların önüne geçmek için fabrika yer kaplama uygulamalarında epoksi kaplamalarının kullanılmasını öneriyoruz. İş kazalarının önüne geçecek, kaymayan ve toz tutmayan özelliklerinin yanı sıra hijyenik çözümler de sunan ürünlerimiz, endüstriyel tesisler, depolar veya fabrikaların zeminlerini koruyarak, çalışanların üretkenliğini artıracak çözümler sunmaktadır.

Birçok tasarım ve mühendislik kararları gibi, fabrika zemin kaplama uygulamalarının saha koşullarında da uygulanması gereken kilit kurallar bulunmaktadır. Zemine maruz kalan yük ve trafik göz önünde bulundurularak seçilmesi gereken kaplamanın içeriğinde aynı zamanda hijyenlik de unutulmamalıdır. Yiyecek ve içecek üretim tesisleri, depolama tesisleri, laboratuvarlar ve ilaç fabrikaları, temizlemesi kolay, aşınmaya, lekelenmeye ve kimyasallardan kaynaklanan bozulmaya karşı dayanıklı, yüksek performanslı ve hijyenik zemin yüzeyleri gerektirir. Hem görsel açıdan estetik bir görünüm kazandıracak, hem de ihtiyaç duyulan hijyenik ve mukavemetli bir zemin kapasitesini beraberinde getirecek fabrika zemin kaplama hizmetlerimiz Unica kalite ve güvencesi ile sizleri beklemektedir.

 

Fabrikalarda Neden Epoksi Zeminleri Seçmelisiniz?

 

  • Epoksi ve diğer reçine bazlı polimerler, dikkatli bir şekilde tasarlanıp uygulandığında, beton zeminlerde, günlük tesis kullanımından dolayı bozulabilecek zeminler için koruyucu olarak işlev görürler. Genellikle araç bakımı ve hangar zeminlerinde kullanılan epoksi kaplamalar ve diğer yüksek teknoloji reçineli sistemler, çok çeşitli üretim ortamlarında, ticari ofis ve mağaza zeminlerinde, yürüyüş yollarında ve salonlarda kullanılabilir. Dünya çapındaki birçok tesis, UNİCA’nın yenilikçi ve çok yönlü ürün yelpazesi aracılığıyla endüstriyel epoksi ve diğer polimer zemin kaplamalarının faydalarını zaten deneyimlemiştir.

 

  • Fabrika yer kaplama; gıda ve ilaç fabrikaları gibi sıhhi maddelerin üretimiyle uğraşan şirketler için, bakteri üremesini engelleyen ve her tesisin sıhhi gereksinimlerine uyan yüksek performanslı zemin kaplama sistemleri zorunludur. UNİCA, Ar-Ge ve teknik ekipleri ile ihtiyaçlara, uluslararası standartlara uygun üretimi bir kalite politikası olarak benimsemiştir.

 

Fabrika zemin kaplama uygulaması endüstriyel üretim tesislerinde epoksi kaplamalar ve poliüretan gibi yüksek performanslı zemin kaplamalarının uygulanmasının aşağıdaki sebeplerden dolayı önemlidir:

 

Esneklik:

İyi tasarlanmış epoksi ve poliüretan zemin kaplamaları, güçlü kimyasallara, solventlere ve yüksek pH’a maruz kalmaya dayanır. Bu, bu tür maddeleri düzenli olarak kullanabilen üretim tesisleri için idealdir. Formülasyona bağlı olarak, yüksek performanslı kaplama bileşenleri bir kez kürlendiğinde, elde edilen katı polimer yüzey inanılmaz derecede güçlüdür ve kimyasal ve fiziksel deformasyonu önler.

 

Güvenlik:

Epoksi zemin kaplama ve Poliüretan zemin kaplama, kaymaları ve düşmeleri önlemeye yardımcı olmak için kayma direncine sahip özelliklerde üretilebilir. Hatta Alev geciktirici özellikler ilave edilerek yangına karşı da bir koruma sağlar. Doğası gereği Epoksi ve Poliüretan zemin kaplamaları zararlı küf oluşumuna sebep olmaz, ancak ek anti mikrobiyal katkı maddeleri patojenlerin yayılmasını daha da engellemeye yardımcı olabilir. Bu ve diğer faktörler hem çalışanlarınızın hem de yapınızın güvenliğini korumaya yardımcı olacaktır.

 

Maliyet-Performans:

Epoksi&Poliüretan kaplanmış beton zeminler daha uzun süre dayanır ve önemli ölçüde aşınmaya karşı dayanıklıdır, böylece tesislere parasal tasarruf sağlar ve yöneticilerin kaynakları faydalı kullanmalarına olanak tanır.

 

Zamandan Tasarruf:

Çoğu durumda, epoksi ve Poliüretan zemin kaplama sistemleri nispeten hızlı bir sürede uygulanabilir, bu da kayıp üretim süresini azaltır hatta zamana bağlıortadan kaldırır.

 

Ucuz ve Kolay Temizlik:

Beton uygun şekilde hazırlanıp yüksek kaliteli Epoksi&Poliüretan zemin kaplaması ile kaplandıktan sonra artık homojen, sıvı geçirimsiz ve parlaktır. Bu özelliği ile kir, kimyasallar ve diğer maddeler zeminden kolayca temizlenir. Derz dolgu hatlarının olmaması, daha hızlı temizlik ve daha az işçilik anlamına gelir.

 

Görsel Estetik:

UNİCA, her tesisin kendine özgü stiline uyacak şekilde çeşitli renklerde, desenlerde ve hatta özelleştirilmiş logolarda çok çeşitli zemin kaplamaları sunar.

 

Parlaklık:

Müşterilerimizin çoğunluğu, ışığı yansıtması nedeniyle parlak görünümlü bir seçeneği tercih ediyor. Açık renkli zeminler, alanı ve bina sakinlerinin ruh halini aydınlatmaya da yardımcı olmaktadır.

Forkliftlerde ve Diğer Taşıma Araçlarında Kolaylık: Düzgün bir şekilde kaplanmış beton zemin, güvenli, monolitik bir yüzeye sahiptir, pürüzler, çatlaklar ve çukurlar içermez. Bu, forklift yüklerini, araç süspansiyon sistemlerini ve lastikleri sağlam tutmaya yardımcı olur.

 

Çevre dostu:

Epoksi ve Poliüretan esaslı zemin kaplamaları, işiniz için çevre dostu bir seçenek olabilir. Artık yöneticiler, günümüzün sıvı kaplama bileşenlerinin çoğunun sıfır VOC içerdiğini ve önde gelen üreticilerin ürünlerinin ağır metal içermediğini önemsemektedir. Ayrıca, UNİCA zemin kaplamaları formaldehit ve ftalat içermez ve birçok ürün için geri dönüştürülebilir ambalajlar sunar. Epoksi zemin kaplamanın ve diğer sıvı uygulamalı alternatiflerin seyrek olarak değiştirilmesi ve uzun vadeli dayanıklılığı, çevre dostu faydalarına katkıda bulunur.

 

Uygun döşemeyi seçmek, herhangi bir işletme için bir yatırım kararıdır. UNİCA, beton ve diğer benzeri zeminlerin yüzeyine uzun vadeli, yüksek performanslı ve uzun ömürlü sistem çözümleri sunmaktadır.

Fabrika Zemin Kaplama Uygulamaları

Fabrika zeminlerinin, genel ifadesiyle endüstriyel zeminlerin üretim ve maruz kaldığı mekanik/kimyasal etkilerden korunması gereklidir. Beton zeminler asidik dayanımı en zayıf, mekanik olarak da çok dayanıklı zeminler değildir. Ayrıca beton zeminler tozlanmaya müsaitlerdir. Hijyenik olmaması ise özellikle gıda, ilaç, medikal üretiminde önemli bir dezavantajdır. Bütün bu gereksinimlerden dolayı endüstriyel zeminler beklenen ve ihtiyaç duyulan performans kriterlerine göre fabrika zeminleri, epoksi/poliüretan zemin kaplama sistemleri ile kaplanmalıdır.