by

Neden Vinil?

Vinil Döşeme ile Ne Yapılır?

Vinil döşeme, aynı görünümü verdiği için parke ve taş zeminlere mükemmel bir alternatiftir, ancak suya dayanıklılık özelliklerine sahip olması, sıçrama bölgelerine ve ıslak alanlara yerleştirilmesini faydalı kılar. Uygun maliyetlidir, kurulumu kolaydır ve çok çeşitli desen ve tasarımlarda gelir. Aşınma tabakası ve kalitesi nedeniyle vinil döşeme, koridorlar, mutfaklar, banyolar, kısaca herhangi bir yere yerleştirilebilen mükemmel zeminlerdir.

Kullanım Alanınan Göre Vinil Formları

Levha veya Rulo Olarak Vinil

Bu formlardan ilki büyük bir vinil levhadır. Büyük bir levha kullanarak tüm döşeme alanını kaplayabilecek bir zemininin yoksa eğer birden fazla rulo kullanılarak gerekli alana Vinil döşeme yapabilirsiniz.

Viniller, %100 ftalat  içermedikleri ve düşük VOC(Volatile Organic Compounds :Uçucu Organik Bileşikler) emisyonlarına sahip oldukları için daha sağlıklı bir iç mekan ortamına katkıda bulunabilir. Ayrıca, sağlık koşullarına sahip ve daha güvenli bir ortam istiyorsanız, vinil zemin döşeme gayet faydalıdır. Bu tip zeminler, suyun sızmasını engelleyebileceği için banyo ve mutfaklarda son derece kullanışlıdır.

Montaj sırasında, yanlardan su sızarak, alttan vinil tabakayı bozmasını önlemek için döşemenin çevresine silikon eklenmelidir. Böylece zemini, isteğiniz dışında; erken değiştirme durumunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Lüks Vinil Fayans

Bu tip vinilin üretimi tamamen rulo vinil ile aynıdır, büyük bir vinil tabakası oluşturulur. Bununla birlikte, tek fark, bir bütün olarak değil, tek tek döşenecek olan karolar halinde kesilmesidir. Bu, vinil için bir gereklilik değildir, ancak karolar halinde döşenen vinil malzeme, birçok desenin oluşturulmasına izin vererek, döşeme yapılan alanın görünümünü daha da iyileştirmektedir.

Vinilin suya dayanıklılık özelliğinin yanında, dekore edilmiş bir yaşam alanını istediğiniz ölçüden mükemmelleştirir. Bu Vinil formu laminat karolardan farklıdır, çünkü vinil karolar daha esnektir ve alt zemine yapıştırılabilir. Vinil karoların, yalnızca alt zemine sabitlenmesi gerekirken, bağlı ve sağlam olmasını sağlamak için laminatın çevresindeki laminat karolara bağlanması gerekir.

Mutfaklarda için Vinil

Mutfaklar sürekli kullanım alanlarıdır. Özellikle yemek yaparken, özel bir güne hazırlanırken, su veya yemek sıçramaları en çok leke ve sıvı tahribatına neden olur.

Mevcut tüm döşeme seçeneklerinden mutfak vinil döşemesi mutfaklar için en iyisidir. Tüm seçeneklerde, büyük levha, Rulo veya karo formları kullanılabilir. Zira tümü  aynı işlevi görür. Bunun nedeni, herhangi bir biçimde vinilin suya dayanıklı olması ve lekelere ve dökülmelere dayanabilmesidir.
Laminat veya halı gibi diğer döşemelerde bu lekelerin hemen ve gerekli yöntemle temizlenmesi gerekir. Vinil döşemede durum böyle değildir – su, aşınma tabakasının altındaki baskı katmanını etkilemeyeceğinden hemen temizlenmeleri gerekmez. Zemine sızamaz ve üstüne oturduğunda dalgalanmalara veya kabarcıklara neden olmaz.
Su hasarı, yalnızca su ve diğer sıvıların vinilin altına girebileceği ve desteği bozabileceği kenarlarda meydana gelebilir. Vinilin kenarlarını kapatmak için çevresine silikon düzgün bir şekilde uygulanırsa bu önlenebilir.

Banyolara da Vinil

Tıpkı mutfak gibi, Banyolar da sürekli, kaçınılmaz bir sıvı sıçrama bölgesidir. Banyo zaten en fazla su dökülmesini bekleyeceğiniz yerdir – banyodan fırladığınızda veya lavabodan su sıçradığında bu kaçınılmazdır. Bu nedenle, banyoya yerleştirilen döşemenin bol miktarda su dökülmesini kaldırabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle banyo vinil döşeme neden eşsiz ve yenilmezdir?
Banyo için en iyi döşeme seçeneğidir ve diğer döşemeler buna uygun değildir; özellikle halılar.
Aşınma katmanı, suyun vinilden sızmasını ve alttaki baskı katmanını bozmasını engellediği için vinil zemin kaplamasının sürekli kullanımda bile görünümünü korumasını sağlar.
Daha önce de belirtildiği gibi su hasarı sadece yanlarda olabilir. Suyun yastıklı desteğe ulaşmasını önlemek; vinilin kenarlarını olası su hasarından uzak tutmak için çevresine silikon uygulanmalıdır. Kısaca Vinil, diğer döşemelerin gerektireceği gibi ağır bakım gerektirmez.

Her Yerde Vinil

Tüm döşeme seçeneklerinden, ıslak alanlar ve sıçrama bölgeleri için vinil önerilir, ancak bu, vinilin yaşam alanınızın başka hiçbir bölgesine yerleştirilemeyeceği anlamına gelmez.
Çocuk odasından koridorlara, oturma odalarına kadar evin her yerinde kullanılabilir; kısaca vinil, banyo ve mutfakla sınırlı değildir.

Vinilin kusursuz bir şekilde döşenebilmesi için alt zemin hazırlığı önemlidir. Bu, vinilin küflenmemesi için alt zeminin düz ve son nerece nemsiz olması gerektiği anlamına gelir.
Küçük tümsekler ve ezikler sorun değildir ve vinil bu konuda oldukça affedici olabilirler. Ancak, daha büyük ezikler veya girintileri önlemek için düz bir zemin bir olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Çünkü bu girintiler zamanla görünür hale gelebilir ve vinilde aşınmaya ve yırtılmaya neden olabilir. Elbette ki, vinili değiştirmeden uzun süre kullanmak istiyorsanız bundan kaçınmak istersiniz.

 

by admin admin

Zemin Döşemelerinden Yapıştırıcıyı Nasıl ve Neden Çıkarmalısınız?

Neden önemli?

Yapıştırıcıyı zemin döşemelerinden veya beton zeminlerden çıkarmak çok zor olabilir -özellikle yapıştırıcı uzun yıllardır oradaysa- ancak yeni döşeme döşenirken çıkarılması bir gerekliliktir. Yapıştırıcı kuruduğunda,  alt zeminin dokunuşunu ve pürüzsüzlüğünü etkileyebilecek şekilde sertleşir.
Döşemenin uzun ömürlü olmasının yanı sıra görünümünü de belirleyeceği için alt zemin hazırlığı bir zorunluluktur. Örneğin,  vinil kalıplama yapılan bir zeminde önceden uygulanan yapıştırıcı pürüzsüz bir şekilde temizlenmemişse yarıklara ve girintilere yol açabilir; mükemmel, düz bir zeminlerin görüntüsünü mahveder.
Ayrıca, yeni yapıştırıcının yeni döşemeye ne kadar iyi yapışacağını da etkileyebilir ve kaldırmak da zor olabilir. Ancak sağlıklı bir temizlik,  PVC, Vinil veya Karo halı olsun, yeni döşemenin görünümünü iyileştirecek verimli bir emektir.

Önceki projelerin yapıştırıcısı geride bırakılırsa, yapıştırıcı katmanlarının oluşmasına neden olabilir. Yapıştırıcı katmanları oluşuyorsa, daha sonra kolayca çıkarılma şansını artırır ve gelecekteki ürünlerin kalitesini ve ömrünü etkiler.
Projeler arasında, yerinde kalabilmesi için yeni proje için yeni bir yapışkan tabakası uygulayabilmek için yapışkan tabakayı çıkarmak isteyebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Yapışkan tabakayı nasıl çıkaracağınız, yapıştırıcının ne kadar zamandır zeminde olduğuna bağlıdır. İnce katmanlar zımparalanabilirken daha kalın katmanlar bazı ağır hizmet ve kimyasallar gerektirir. Yapışkan tabakanın kalınlığı bir önemlidir, ancak üzerinde çalışılan alanın toplam alanı daha da önemli bir detaydır. Büyük bir odayı elle zımparalamak istemezsiniz! Dolayısıyla bu detay, makinelerle çok daha hızlı ve daha kolay yapılabilecek yorucu işlere yol açacaktır.

Adım 1 – Kazıma

Bazı yapıştırıcılar kazınacak kadar yumuşaktır. Diğer basamaklara göre en yoğun olabilen ve geniş alanlar için önerilmeyen kısımdır. Yapıştırıcının kalınlığını çıkarmak veya azaltmak için küçük odalar ile daha iyidir. Küçük bir el sıyırıcısı kullanılabilir; spatula vb. el aletleriyle, tercihe veya cihaza göre değişebilir. Basit bir sıyırıcı hiç bir şey yapmıyorsa, işlemi çok daha hızlı hale getirecek el tipi ağır bir sıyırıcı makineler kullanılabilir. Bu makinelerin fiyatları değişebilir ve mutlak bir gereklilik değildir. Makine kullanılması durumunda, sıyırıcı bıçakları aşırı kullanımda köreldiği için yedek bıçak almayı unutmamalısınız..

Adım 2 – Yapıştırıcı Yumuşatıcı

Elle daha fazla yapışkan çıkarılamıyorsa, yapışkan yumuşatıcılar kullanılabilir. Yapıştırıcıyı zayıflatmak ve beton zemin üzerindeki tutuşunu azaltmak için kullanılan kimyasal çözücülerdir.  Yumuşatıcılar, yapışkanın üzerine dökülür ve çıkarılmadan önce birkaç saat ıslanmaya bırakılır. Yapıştırıcının zayıflaması, kazındığında çok az çabayla çıkmasını sağlar. Yeni bir yumuşatıcı denerken, sahip olduğunuz yapıştırıcı üzerinde çalıştığından emin olmak için bir yama testi yapmalısınız. Ek olarak, geniş alanlar üzerinde çalışırken, her seferinde küçük alanlar yapmayı düşünmek en iyisi olabilir – yumuşatıcı buharlaşabilir ve bu durumda işe yaramaz. Buharlaşmasını istemiyorsanız üzerine bir plastik örtü serebilir ve bir gece bekletip daha sonra kazıyabilirsiniz.

 

 

Adım 3 – Atıl bir süpürge

Yumuşatıcı, yapıştırıcıya temas ederek reaksiyona girdiğinde, betondan kazımak için süpürge benzeri bir kazıyıcı kullanabilirsiniz. Yapıştırıcı anında çıkmalı ve betondan sıyrılmalıdır. Çok fazla çaba gerektirmediği ve çok hızlı bir şekilde yapılabildiği için tartışmasız en kolay adımdır. Tüm yapıştırıcı kazındığında, kalan yumuşatıcının buharlaşmasına izin verin.

 

Adım 4 – Yıkama

Her zaman geride kalan bazı küçük yapışkan parçaları olacaktır. Bunlar sıcak su ve paspas kullanılarak kolayca çıkarılabilir. Yumuşatıcı, yapıştırıcıyı sıcak suyla parçalanacak kadar zayıflatmış olurdu. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra beton zemininiz yapıştırıcıdan arındırılmış ve uygulanacak yeni yapıştırıcı kat için hazır olmalıdır. Beton zeminde yarıklar ve oyuklar varsa, yapıştırıcıyı uygulamadan önce bunu düzeltmelisiniz, çünkü bunlar döşemeyi de bozar.

Ayrıca, Karo Halı, PVC ve Suni Çim için iyi seçenekler arıyorsanız, ziyaret etmek için lütfen aşağıya tıklayın:

Karo Halılar
PVC Zemin Kaplama
Suni Çim

 

by

Zemin Kaplama ve Dikkate Alınması Gereken Döşeme Tipleri

Neden önemli?

Zemin evdeki en geniş yüzeydir ve alanınız için en iyi zemin türünü seçmek bütçenize, yaşam tarzınıza ve kişisel zevklerinize bağlıdır. Her türün kendine özgü avantajları vardır ve hangi döşemenin en iyi olduğunu belirlemek her odanın ihtiyaçlarına ve konumuna bağlıdır.

Popüler döşeme seçenekleri arasında ahşap, mühendislik döşeme malzemeleri, vinil, fayans ve halı bulunur. En yaygın döşeme türleri, malzemelerin en iyi özellikleri ve her birinin en iyi kullanımı ile genel döşeme maliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Parke döşeme

Sert ahşap döşeme, masif bir öğütülmüş ahşap parçasından gelir ve baştan sona masif ahşap içerir. Popüler sert ağaç çeşitleri arasında akçaağaç, meşe, ceviz veya kiraz bulunur. Çok yönlülüğü ve kalitesi, onu birçok ev alıcısı için arzu edilen bir döşeme seçeneği haline getiriyor.

Bununla birlikte, piyasadaki en pahalı döşeme malzemelerinden biridir ve harika görünmelerini sağlamak için ayda bir özel parke zemin temizleyicisi kullanmak ve her üç-beş yılda bir yeni bir kat cila uygulamak gibi düzenli bakım gerektirir.

Artıları

 • Ev değerini artırır
 • Birden çok kez yeniden cila yapılabilir
 • Birçok seçenek mevcut
 • Güçlü ve dayanıklı

Eksileri

 • Masraflı
 • Trafiğin yoğun olduğu alanlarda sıyrıklara, çiziklere ve oyuklara neden olabilir
 • Nem hasarına duyarlı
 • Banyolar, çamaşır odaları ve bodrum katları için uygun değildir

 

Mühendislik Ahşap Döşeme

Mühendislik ahşap döşeme(ahşap görünümlü malzeme), gerçek ahşap görünümünü, masif ahşaptan daha uygun bir fiyata sunar. Zemin, yüksek kaliteli bir kontrplak alt tabaka üzerine yapıştırılmış ince bir sert ahşap tabakasına sahiptir. Masif parke döşeme kadar dayanıklıdır ve uygun bakımla uzun süre dayanabilir.

Artıları

 • Kendin yap dostu
 • Gerçek parke üst katmana sahiptir
 • Gerçek ahşaba göre neme ve suya karşı daha fazla direnç
 • Daha az bükülme olasılığı
 • Çoklu kurulum yöntemleri

Eksileri

 • Bir kereden fazla tamir edilemez
 • Solmaya karşı dayanıklı değil
 • Kalitede geniş çeşitlilik
 • Ayak altında içi boş ses çıkarabilir

Laminat Parke

Laminat, halıya bir alternatif tercih eden ancak parke veya fayans maliyetinden kaçınmak isteyen ev sahipleri için çok sayıda doku ve renk seçeneği sunmasının yanında uygun fiyatlı bir döşeme seçeneğidir. Zeminler, şeffaf bir plastik koruyucu tabakanın altında ahşap veya karo fotoğrafla kaplanmış bir sunta ahşap tabandan oluşur.

Artıları

 • Ahşaba kıyasla ucuz
 • Temizlemesi kolay
 • Çizilmeye karşı dayanıklıdır
 • Kendin yap dostu
 • Birçok stil ve renk mevcuttur

Eksileri

 • Nem hasarına duyarlı
 • Kolayca cips
 • Ahşap gibi görünmüyor ve hissetmiyor
 • Ayak altında boş bir ses var

 

Vinil Döşeme

Vinil döşeme suya son derece dayanıklıdır. Yüzeyinde, uzun süreli su birikintisi kalsa bile hasar görmez. Plastikten oluşur, tahta, fayans ve levha formunda mevcuttur.

Lüks vinil tahta (LVP) ve lüks vinil karo (LVT), dayanıklılıkları ve mevcut stillerin çeşitliliği nedeniyle son zamanlarda popülerlik kazanan iki formdur. Kurulum için ortalama maliyet, forma bağlı olarak değişir.

Artıları

 • Mutfaklar, banyolar, çamaşır odaları ve bodrum katlar için iyi
 • Dayanıklı
 • Suya ve solmaya karşı dayanıklı
 • Kendin yap dostu
 • Birçok tasarım seçeneği mevcut
 • Bakımı kolay

Eksileri

 • LVP ve LVT laminattan daha pahalıdır
 • Ahşaptan daha düşük yatırım getirisi

Kiremit

Fayans döşeme, banyo ve mutfak gibi neme eğilimli alanlar için popüler bir seçimdir. En yaygın karo malzemeleri seramik veya porselendir. Karo suya dayanıklı, dayanıklıdır ve çeşitli stil ve renklerde gelir.

Montaj maliyeti malzemeye göre değişir; örneğin, sırlı seramik porselen karodan daha ucuzdur.

Artıları

 • Su geçirmez
 • Dayanıklı
 • Uzun ömürlü

Eksileri

 • Masraflı
 • Kurulumu zor
 • Kurulumdan önce çok fazla hazırlık çalışması gerekiyor
 • Soğuk ve kaygan

Taş Döşeme

Granit, mermer, traverten ve kumtaşı gibi doğal taşlar hem iç hem de dış mekanlar için popüler döşeme seçenekleridir. Seramik ve porselen gibi taş da son derece dayanıklı ve su geçirmezdir.

Taşın bitişi, zemini korumak için gereken bakım miktarını belirler. Bununla birlikte, taş, çoğu döşeme türünde benzersiz olan doğal güzellik ve kalite sunar.

Artıları

 • Cesur ve zarif
 • Uzun ömürlü
 • Su geçirmez

Eksileri

 • Masraflı
 • Kurulumu zor
 • Kurulumdan önce çok fazla hazırlık çalışması gerekiyor
 • Soğuk ve kaygan
 • Bakımı zor

 

Linolyum Döşeme

Linolyum, keten tohumu yağı ve mantardan yapılmış dayanıklı, çevre dostu bir döşeme seçeneğidir. Linolyum döşeme ekonomiktir ve kurulumu kolaydır. Döşeme, levha şeklinde ve çeşitli renk ve stillerde gelir. Esnektir (elastik malzemelerden yapılmıştır) ve uygun şekilde bakımı yapıldığında onlarca yıl dayanabilir.

Döşeme üreticileri daha modern renkler ve stiller sundukça linolyum popülerlik kazanıyor.

Artıları

 • Ucuz
 • çevre dostu
 • Kendin yap dostu
 • Çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur
 • Az bakım gerektirir

Eksileri

 • Ev değerini artırmaz
 • Kolayca girintili veya kesilmiş
 • Güneş ışığına maruz kaldığında sararma veya kararma yapabilir
 • Neme eğilimli alanlar için uygun değildir

 

Halı

Halı, özellikle yatak odalarında ev sahipleri için favori bir döşeme seçeneğidir. Çeşitli renklerde, malzemelerde ve dokularda gelir. Halı teknolojisi yıllar içinde gelişmiştir ve modern halılar leke tutmaz niteliklere sahiptir. Aynı zamanda piyasadaki en uygun maliyetli döşeme seçeneğidir.

Halı döşeme fiyatları , malzeme cinsine ve halı dolgusunun kalınlığına göre değişiklik göstermektedir .

Artıları

 • Ayaklarda yumuşak ve sıcak
 • Alanı görsel olarak ısıtır
 • Birden fazla renk, malzeme ve tasarım mevcut
 • Ses yalıtımı için harika
 • Leke tutmaz çeşitleri mevcuttur

Eksileri

 • Temizlenmesi zor
 • Leke yapabilir
 • Aşınma düzenini gösterir
 • Alerjisi olanlar için uygun değildir

 

Alternatif Malzemeler

Döşeme, yukarıda belirtilen malzemelerle sınırlı değildir. Döşeme için kullanılan geleneksel olmayan birçok malzeme vardır. İşte dikkate alınması gereken bazı alternatif malzemeler:

Mantar : Mükemmel yangın direnci ve ses engelleme özelliğine sahip, mantar meşesi ağacının kabuğundan yapılmış doğal bir malzeme
Kauçuk : İyi esnekliğe ve kaymaz yüzeye sahip doğal bir malzeme
Bambu : Sert ahşaba gerçek bir ahşap alternatifi olan çevre dostu bir seçim zeminler
Terrazzo : Doğal taş yongaları ve reçineden yapılmış dayanıklı bir kompozit

Sonuç olarak

Eviniz için en iyi döşemeyi seçmek, en iyi görüneni veya indirimde olanı seçmek kadar basit değildir. Nem, dayanıklılık, bakım kolaylığı ve bütçe gibi çeşitli faktörler kararı büyük ölçüde etkiler. Yeni bir zemin bir yatırım olabilir, bu nedenle zemin seçiminiz ihtiyaçlarınızı stilinizle dengelemelidir. Projenin standartlarınıza göre yapılmasını sağlamak için , fikirlerinizi seçtiğiniz döşeme yüklenicisi ile uzun uzun tartıştığınızdan emin olun .

Zemin Life

        www.zeminlife.com